BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ KONTROL VANASI

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ KONTROL VANASI

G-PRV SERİSİ - BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ KONTROL VANASI

ÜRÜN TANIMI

Basınç düşürücü hidrolik kontrol vanaları, su iletim şebeke hatlarındaki yüksek basınç değerini istenilen daha düşük bir değere düşürmek için kullanılır.Basınç düşürücü kontrol vanaları, şebekedeki akış ve debi değişimlerinden etkilenmeden ayarlanan çıkış basınç değerini korur.Vana çapı seçimi yapılırken boru çapı dikkate alınmaz. Vana çapı boru çapının küçük veya bir büyük değerinde seçilebilir. Vana çapı seçimi yapılırken kavitasyon değerleri dikkate alınmalıdır.

ÖZELLİKLERİ

Basınç düşürücü hidrolik kontrol vanası harici bir enerjiye ihtiyaç duymadan şebeke basıncı ile tam otomatik olarak çalışır.
Kontrol vanası üzerinde kullanılan 2 yollu basınç düşürücü pilot vana şebekedeki debi değişimlerinden etkilenmeden çıkış basıncını istenilen değere düşürürler.
Şebekedeki giriş basınç değeri, istenilen çıkış basınç değerinin altına düştüğünde vana kendini tam açar.
Değişken debi değeri olan su iletim şebekelerinde mevcut basınç düşürücü kontrol vanası çapından daha küçük bir çaptaki basınç düşürücü kontrol vanası şebekeye by-pass hattı olarak bağlanması tavsiye edilir.
Şebekede su olmadığında, vana kendini otomatik olarak kapatır.

KULLANIM TALİMATI

Vanayı üzerinde bulunan akış yönünü gösteren ok işaretine göre monte ediniz.
Vananın servis bakımında kolaylığı açısından giriş yönüne hattaki suyu kesebilmek için izolasyon vanaları (sürgülü, kelebek veya küresel vana v.b.) monte edilmesi tavsiye edilir.
Vananın randımanlı çalışabilmesi için vana öncesine vantuz koyulması tavsiye edilir.
Kış aylarında vanayı don tehlikesinden korumak için, vananın aktüatöründeki suyu atmosfere tahliye ediniz.
Basınç düşürücü hidrolik kontrol vanasının ayarı, vana üzerinde bulunan pilot valfin ayar cıvatası sayesinde olur. Pilot ayar cıvatasını saat yönünde çevirdiğinizde çıkış basınç değeri artar.Saat yönü tersi istikametinde çevirdiğinizde ise çıkış basınç değeri düşer.
Vana üzerinde basınç ayarı yapmaya başlamadan önce, vana çıkışında bulunan mini küresel vanayı kapalı konuma getiriniz. Pilot valfin üzerinde bulunan manometre belli bir değeri gösterecektir. Pilot valfin ayar cıvatası sayesinde istenilen çıkış basınç değerini, manometreye bakarak ayarlayınız. Bu konumda ana vana kapalı pozisyondadır.İstenilen çıkış basınç değerini ayarladıktan sonra mini küresel vanayı açık konuma getiriniz.
Kavitasyon tehlikesine karşı vananın çıkış basınç değerini maksimum giriş basınç değerinin yaklaşık 1/3 ü kadar ayar yapınız.(Lütfen kavitasyon tablosuna bakınız.) Çıkış basınç değeri daha düşük bir değere ayarlanmak isteniyorsa, şebekeye iki adet basınç düşürücü kontrol vanası monte edilerek basınç kademeli olarak düşürülmelidir.
Vananın çıkış basınç değerini sürekli ölçünüz. Çözemediğiniz problemlerde lütfen firmamıza danışınız.