BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VE SELENOİD KONTROL VANASI

BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VE SELENOİD KONTROL VANASI

G-PREL SERİSİ - BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VE SELENOİD KONTROL VANASI

ÜRÜN TANITIMI

Basınç düşürücü solenoid kontrol vanaları, uygulamada açma – kapama işlevini elektrik enerjisi kullanarak uzaktan otomatik şekilde gerçekleştiren hidrolik kontrol vanalarıdır. Basınç düşürücü solenoid kontrol vanalarının üzerinde bulunan basınç düşürücü pilot valf sayesinde,istenilen çıkış basınç değeri kolaylıkla ayarlanabilir. Basınç düşürücü solenoid kontrol vanalarının kontrolünü, elektrik sinyali verebilen bir kontrol cihazı, PLC kontrol üniteleri veya zaman röleleri sayesinde sağlar.

1. Hidrolik Kontrol Vanası
2. Pilot Valf
3. Solenoid Valf
4. Küresel Vana
5. Pislik Tutucu
6. İğne Valf
7. Manometre

ÖZELLİKLERİ

Kontrol vanası üzerinde kullanılan solenoid valfler uygulamaya göre 3/2 konumlu veya 2/2 konumlu valfler kullanılabilir.
Solenoid kontrol vanaları isteğe göre normalde kapalı (N.C) veya normalde açık (N.O) olarak seçilebilir.
Solenoid kontrol vanalarının standart voltaj değeri, 24 Volt AC dir. Ancak isteğe göre 9 Volt DC latching veya 12 Volt DC bobinler kullanılarak değişik voltaj değerlerinde kontrol sağlama imkanı vardır.
Vana üzerinde kullanılan basınç düşürücü pilot valf sayesinde,vana çıkış basınç değeri istenilen değerde kolaylıkla ayarlanabilir.
Vana üzerine monte edilecek değişik basınç, debi ve seviye kontrolü sağlayan pilot vanalar ilave edilerek birçok farklı uygulamalarda da kullanılabilir.

KULLANMA TALİMATI

Vanayı üzerinde bulunan akış yönünü gösteren ok işaretine göre monte ediniz.
Vananın servis bakımında kolaylığı açısından giriş yönüne hattaki suyu kesebilmek için izolasyon vanaları (sürgülü, kelebek veya küresel vana v.b.) monte edilmesi tavsiye edilir.
Vananın randımanlı çalışabilmesi için vana öncesine vantuz koyulması tavsiye edilir.
Kış aylarında vanayı don tehlikesinden korumak için, vananın aktüatöründeki suyu atmosfere tahliye ediniz.
Ana vanayı şebekeye montaj ettikten sonra, vana üzerinde bulunan solenoid valfin elektrik bağlantısını, kullanacağınız kontrol cihazına monte ediniz.
Kontrol cihazından solenoid kontrol vanası arasına elektrik iletimi için çekilecek olan kablo çapını, solenoid valfin elektrik özelliğine ve çekilecek olan mesafeye göre doğru bir şekilde seçiniz.
Kullanılacak olan kontrol cihazının voltaj değeri solenoid valfin voltaj değeri ile aynı olması gerekmektedir.
Vana çıkış basınç değerini, 2 numara ile gösterilen basınç düşürücü pilot valfin ayar civatası ile ayarlayınız.Pilot ayar civatasını saat yönünde çevirdiğinizde çıkış basınç değeri artacak, saat yönü tersi istikametinde çevirdiğinizde ise azalacaktır.
Suyun kirlilik derecesine göre 5 numara ile gösterilen filtreyi temizleyiniz.

1. Solenoid Kontrol Vanası
2. İzolasyon Vanası
3. Kontrol Panosu
4. Manometre